A fülfájás a tompa, lüktető érzéstől a nehezen elviselhető, hasítóan éles fájdalomig terjedhet
Oka többnyire fertőzés, gyulladás, mely orvosi beavatkozást igényel. Gyermekeknél gyakoribb betegség.
A fül nem tudja kiegyenlíteni a nyomáskülönbséget – barotrauma – akkor a külső fül és a középfül közötti légnyomásegyensúly megbomlása a valószínű, különösen, ha a fülfájás a repülőút alatt vagy utána kezdődött. Általában segít, ha az orrlyukakat befogva próbálja kifújni az orrát. Ha ez vagy sűrű nyeldeklés nem segít, illetve ha a panaszok nem a nyomáskülönbség miatt léptek fel, számolhatunk a hallójárat eltömődésével fülzsír vagy tárgyak által. Ilyenkor a hallás romlása is bekövetkezik. Fülcseppek használata többnyire segít, ha nem akkor orvosi segítségre van szükség.
A fülfájás erősödhet, ha a fülcimpát meghúzzák. Valószínű a külső hallójárat gyulladása. Ez lehet furunkulus vagy tályog, de kiterjedhet az egész hallójáratra is. Antibiotikum használata szükséges.
A fájdalom melletti füldugulás, mely nem jár együtt hallásromlással felveti a heveny középfülgyulladás lehetőségét. Ezt a fülkürt – Eustach-kürt – eldugulása idézheti elő, s a panaszok megszüntetéséhez orvosi beavatkozás szükséges.
Kellemetlen tünet amikor a fülfájás mellett a fülből zöldessárga váladék ürül. Ez arra mutat, hogy középfül- vagy külsőhallójárat-gyulladás okozza a panaszokat.
A megfázás, mely sokszor az orr eldugulásával jár, fülfájást okozhat. A heves fülfájás azonban inkább középfülgyulladásra – otitis – utal. Tartós és fokozódó fájdalom esetén orvoshoz kell fordulni.
Fülfájás és fülviszketés sok esetben allergiás reakció előjele, s ha gyógyszer beszedése után érezzük akkor ez valamilyen fülgyógyszer mellékhatása. A további gyógyszerezést meg kell beszélni a kezelőorvossal.