Panaszok, tünetek
A tünetek 14-24 nappal a fertőzés után kezdődnek. A legtöbb gyermeknek hidegrázása, fejfájása, csökkent étvágya, rossz közérzete, és alacsony-mérsékelt láza van. E tüneteket 12-24 órán belül a nyálmirigyek duzzanata követi, ami a 2. napon a legszembetűnőbb. Egyes gyermekeknek csak a nyálmirigye duzzadt, a többi tünet nélkül; ez rágáskor vagy nyeléskor fájdalmat eredményez, különösen savas folyadékok, például citrusfélékből készült üdítők nyelésekor. A mirigyek tapintásra érzékenyek. E szakaszban a testhőmérséklet általában 39,4-40 °C-ra emelkedik.
A serdülőkor után fertőződő férfiak mintegy 20%-ának egyik vagy mindkét heréje begyullad (orhitisz). Ez erős fájdalommal jár. Gyógyulás után az érintett here kisebb lehet. Ha mindkét here károsodott, terméketlenség fordulhat elő.
A fültőmirigy-gyulladás az agy és az azt borító hártyák vírusos gyulladásához vezet (meningoenkefalitisz) a betegek 10%-ában. Ez fejfájással, nyakmerevséggel, kábultsággal, eszméletlenséggel (kómával) vagy görcsrohamokkal jár. A legtöbb ember teljesen meggyógyul, de egyesekben maradandó idegi vagy agyi károsodást, például idegi eredetű süketséget vagy arcizom-bénulást eredményez, melyek általában a test egyik oldalát érintik.
A hasnyálmirigy gyulladása (pankreatitisz) a fertőzés első hetének vége felé fordulhat elő. Ez hasi fájdalmat, hányingert és hányást okoz, mely enyhe és súlyos között változik. A tünetek körülbelül egy hét alatt tűnnek el, és a beteg teljesen helyrejön.
Az orvos a fültőmirigy-gyulladást a jellegzetes tünetek alapján ismeri fel, különösen, ha azokkal járvány során találkozik. Laboratóriumi vizsgálatokkal azonosítható a mumpsz-vírus és a vele szemben termelt ellenanyagok, de ilyen vizsgálatokra ritkán van szükség a kórisme felállításához.
Megelőzés, kezelés
Csaknem minden fültőmirigy-gyulladásban szenvedő gyermek teljesen, gond nélkül felépül, de ritka esetekben a tünetek mintegy 2 hét után ismét rosszabbodhatnak.
A mumpsz elleni védőoltást a gyermekkori oltási rend szerint 12-15 hónapos korban kezdik. Lásd még Évente kevesebb, mint 1000 eset fordul elő. Ha már a betegség kialakult, elég megvárni, hogy a szokásos módon lezajlódjon. A lehető legkevesebb kellemetlenség érdekében a gyermek kerülje a sok rágást igénylő vagy savas ételeket. A fejfájásra és a kellemetlenségekre fájdalomcsillapítók, többek között paracetamol és ibuprofen adhatók.
Heregyulladásban szenvedő fiúknak vagy férfiaknak ágynyugalomra van szüksége. A herezacskót (szkrótumot) fel lehet kötni rugalmas kötéssel vagy a combok közötti ragasztószalaggal. Jegeléssel lehet a fájdalmat csillapítani.
Ha a hasnyálmirigy-gyulladás súlyos hányingert és hányást okoz, intravénás folyadék adható, és az evést néhány napig kerülni kell. Agyhártya-agyvelőgyulladásban (meningoenkefalitiszben) szenvedő gyermekeknek intravénás folyadékra, valamint paracetamolra vagy ibuprofenre lehet szükségük a láz vagy a fejfájás csillapítására. Görcsrohamok ellen görcsoldó (antikonvulzív) szerekre lehet szükség.