A numerológia vagy számmisztika számokkal foglalkozó ezoterikus rendszer. Alapvetése, hogy a számok nem csak mennyiségi, hanem minőségi mutatóval is rendelkeznek. Minden egyes számhoz jelentést társít.
A mai numerológiai nézetek Püthagoraszt jelölik történelmi kiindulópontként. Hamvas Béla a következőképp ír:
„Kétségtelen, hogy mint a bolygók keringését az égen, az emberek sorsát a földön a számok irányítják. Minden testnek, alaknak, formának, ábrának végső fokon valamely számviszony felel meg. Püthagorasz a számoknak a látható világban megjelenő viszonylatait kereste. Több olyan felfedezést tett, amely a matézis és a geometria közvetlen határán áll.”
A numerológia egy a sok rendszer, tradíció vagy hit közül, mely a számok és a fizikai objektumok vagy élő dolgok közé állít misztikus/ezoterikus kapcsolatot.
A numerológia és az „isteni számvetés” népszerű volt a korai matematikusok között (ld. Püthagoraszt), de többé már nem tekintik a matematika részének és a modern tudósok pszeudomatematikaként kezelik.
A numerológia esete hasonló a asztrológia és asztronómia vagy az alkímia és kémia történeti kapcsolatához.
Manapság a numerológiát gyakran az okkulthoz kapcsolják, az asztrológiával és más, hasonló „isteni művészetekkel” együtt.
A cikk a reklám után folytatódik
Számok és bolygók
Az egyes számokat különböző égitestekhez társítják. Vannak számok, ahol ez a társítás iskolánként változik.
1. Nap
2. Hold
3. Merkúr
4. Föld
5. Jupiter
6. Vénusz
7. Neptunusz
8. Szaturnusz
9. Mars
A születési dátum számjegyeit egyjegyűre redukálva olyan számot kapunk, mely útmutatóul szolgál az életben vállalt feladat ellátásához, csakúgy, mint az asztrológia zodiákus jegyei. A módszer lényege a teozófiai számösszeadás, ami egészen addig adja össze a számjegyeket, ameddig az egyjegyű számot eredményez.
1977. 10. 27 → 1+9+7+7+1+0+2+7 = 34 → 3+4 = 7
Az ilyen módon a születési dátumból kapott szám 1 és 9 között lehet
Fajtái
• Névnumerológia: Az egyes betűkhöz van hozzárendelve egy-egy szám. Az így kapott értéket értelmezik és vonnak le következtetéseket.
• Napszám: A nap sorszámaszáma mikor megszülettünk. Az élethez kapott energiákat mutatja.
• Sorsút: Ha összeadjuk a a születési adatainkat, akkor az így kapott szám.
• Sorsszám: Ha a sorsútként kapott számot egyjegyűre redukáljuk. Ez a szám, amit meg kell valósítanunk.