Dr.Info - Egészség és Életmódmagazin

Váltás asztali verzióra Regisztráció Belépés

Agyunk előre tudja, mit fogunk látni?

Agyunk előre tudja, mit fogunk látni?A Journal of Vision tanulmánya szerint agyunk már mielőtt ránézünk az adott dologra, tudja, hogy mit fogunk látni.

Ezt a megállapítást az Aberdeen Egyetem pszichológusai egy olyan kutatásra alapozzák, melynek alanyait arra kérték, hogy nézzenek rá egy gyors mutatójú órára, és mondják meg, mennyi időt mutat. A résztvevők átlagosan 39 milliszekundummal kevesebbet mondtak, mint amennyit valóban mutatott az óra. Egy másik feladatban az alanyok tekintete helyett az óra mozgott, és a bemondott idő átlagosan 27 milliszekundummal későbbi volt, mint a valós.   

Annak ellenére, hogy szemünk mozgásával a tekintet vonalába eső tárgyak a retina más és más helyére kerülnek, agyunk állandónak és folyamatosnak érzékeli a látottakat. Az agynak ez az előrejelzése a ’remapping’ mechanizmusán alapszik, melynek lényege, hogy a látásban résztvevő idegsejtek a retinán mozgó kép állandóságának fenntartása érdekében szükség szerint aktiválódnak, illetve kialszanak. A cikk szerint ez a mechanizmus az aktuálisan látott, és az elvárt kép együttes fenntartásával, a kettő közötti átmenet megkönnyítésével lehetővé teszi a látvány folyamatos reprezentációját.  

„Egy olyan időpillanatot fedeztünk fel, amikor a dolgokat nem olyannak látjuk, amilyenek valójában – magyarázza a kutatásvezető, Amelia Hunt. Ez megerősíti azt a tényt, hogy tapasztalásunk minden mozzanatát az agyunk konstruálja”. A kutatók a továbbiakban az agy előrejelző folyamatainak a körülményeit, funkcióját és az érzékelésre kifejtett hatását fogják vizsgálni.

 

© Copyright 1993-2012 Dr.Info All Rights Reserved! / Minden jog fenntartva!

Fel Asztali verzió