Kategória: Allergia Készült: 2007. szeptember 27. csütörtök, 12:13 Írta: Weborvos, Erdélyi Éva
A virágporok által okozott allergián kívül egyre többen küszködnek fémallergiával is, ez pedig egy fogászati pótlás esetében milliókba kerülhet.
Egy Pécs melletti településen élő elkeseredett fiatalasszony keresett meg bennünket azzal a panasszal, hogy fémallergiája miatt le kell szedetnie a korábban elkészített hagyományos, öttagú porcelán-fogpótlását. Az allergiás tünet ugyanis – az egyébként még mindig tökéletesen záró pótlás ellenére – egyre több gondot okoz.
Mindez akkor derült ki, amikor fogorvosa elküldte egy olyan speciális teszt elkészítésére, amely pontosan kimutatja, melyek azok a fémek (ötvözetek), amelyek a gyógyítás során a nőbetegnél nem használhatók fel. Az eredmény lesújtó volt a fiatalasszony számára, a teszt ugyanis az aranyon kívül minden fémre – az egyébként beültetésekkor is rendszeresen használt orvosi anyagokra is, mint például paládium – pozitív eredményt mutatott.
A beteg ekkor visszament a fogorvoshoz, aki egy átfogó pénzügyi kalkuláció után közölte: az a fogmű, amelyet a szájába be kell építeni 1,5 millió forintba kerül. Az orvos meg is indokolta a magas költséget: a meglévő pótlás levétele után első lépésben inplantátum beültetésére lesz szükség, amelynek darabja durván százezer forint, majd, ha ezt a szájsebészeti műtétet követő seb begyógyul, akkor lehet elkezdeni a porcelán pótlást, amelynek váza természetesen aranyötvözet lesz.
A doktor hozzátette még: az asszony által „produkált” allergiás probléma nem lepte meg, egyre gyakrabban találkozik ő is a rendelőjében fémallergiában szenvedő beteggel. Olyan páciens azonban eddig kettő volt a praxisában, akiknek az allergia-tesztje – hasonlóan a fiatalasszonyhoz – minden fémmel kapcsolatban pozitív eredményt hozott.
Az összeg hallatán a fiatal nő közölte: az összeget nem tudja kifizetni, így számára nem marad más hátra, mint a fém nélküli műanyag (akrillát)-pótlás, amelyet azonban évente-, kétévente cseréltetni kell. Egyrészt azért, mert a műanyag gyorsítja a fogínysorvadást, másrészt a kopásállósága sem mondható optimálisnak.
Lapunk információi szerint az egyszerűbb fogászati beavatkozásoknál – mint például a fogtömés – védhető a fémallergia, hiszen a mindennapokban használatos fehér színű, fényre kötő kompoziciós tömőanyagok gond nélkül kiválthatják a már bent lévő amalgámtöméseket. Persze az említett töméseknél rendkívül fontos a megfelelő alábélelés, azért, hogy a caries terápiájánál használt „sav”, illetve ragasztó a pulpától minél távolabb kerüljön. Annak viszont akinek hagyományos porcelán körhídat tettek fel, s időközben derül ki a fémallergia, ebben az esetben az új fogmű ára valóban több millió forintos tétel lehet.